Info

Urošević: Skupština svetlija tačka u funkcionisanju grada; Milenić: Lokalni parlament predstavlja volju SNS-a i dinastičke interese porodice Nikolić

Autor: Branko Vukašinović
11:00 | Sreda, 28 10 2015

U Kragujevcu je pre tačno godinu dana prekomponovana vlast, odlukom većine lokalnih odbornika. Na sednici Skupštine grada, održanoj 28. oktobra 2014. godine, izvršnu vlast je od Zajedno za Šumadiju preuzela Srpska napredna stranka, dok su koalicioni partneri ostali nepromenjeni.

Lokalni parlament je i u prethodnom period, bio jedna od svetlijih tačaka u funkcionisanju celokupnog sistema grada, a više se očekivalo od ostalih delova sistema, ali s obzirom na zatečenu situaciju to nije bilo realno, kaže predsednik Milan Urošević.

“Pre svega mislim na izvršnu vlast, koja je pravila i dugove i neke nesrećne odluke, ali nikada to nije proisticalo iz skupštinskih odluka. Skupština je i u prethodnom periodu, mislim na period pre promene gradske vlasti, bila deo sistema koji je izvršnoj vlasti bio na raspolaganju i omogućavao da radi najbolje u interesu građana Kragujevca. Tako je nastavljeno i u poslednjih godinu dana”, izjavio je Urošević. 

Nekadašnji predsednik gradskog parlamenta Saša Milenić smatra je da Skupština grada Kragujevca 28. oktobra 2014. godine, izgubila reprezentativnost, a građani lokalnu samoupravu. 

“Prvoplasirana stranka na izborima održanim 2012. Zajedno za Šumadiju, koja je osvojila oko 38 odsto glasova, prešla je u opoziciju, dok vlast organizuje drugopolasirana stranka sa 16 odsto glasova. Očigledno da tako komponovana skupština više ne predstavlja izbornu politički volju građana Kragujevca. To se moglo desiti uz pomoć mita i korupcije, odnosno takozvane prodaje odbornika, što je baš očigledan primer korupcije u političkom životu. Skupština predstavlja privezak izvršne vlasti, partijsku volju Srpske napredne stranke i dinastičkih interesa porodice Nikolić”, rekao je Milenić. 

Na ovu konstataciju Urošević kaže da Skupština nije mogla da izgubi reprezentativnost zato što istih 87 odbornika čini parlament. Naglašava da izborni sistem omogućava prekomponovanje vlasti, jer 87 odbornika predstavlja gotovo 200 hiljada Kragujevčana i da oni danas mogu da budu deo jedne skupštinske većine, sutra druge i da je to apsolutno legitimno.

Urošević tvrdi da se u proteklih godinu dana ništa drastično nije promenilo u radu gradskog parlamenta, sem što je on došao na funkciju predsednika, a da je njegov zamenik Slavica Kominac bila i pre na toj funkciji. Dodaje da se odbornici nisu pormenili, več samo sasatav odborničkih grupa i da su nekoliko odbornika, koji su ranije pripadali odborničkim grupama, danas samostalni odbornici.

Smatra i da zbog efikasnosti rada lokalnog parlamenta, Kragujevcu ne treba 87 odbornika, kao ni postojeći broj gradskih većnika i uprava. Dodaje da gradski parlament treba da broji maksimalno 30 odbornika, da oni imaju radna tela i da na dnevnom nivou budu uključeni u rešavanju problema Kragujevčana.

Prema zakonu sednica skupštine se mora održati jednom u tri meseca. Ukoliko izostane zasedanje u tom periodu po automoatizmu se ta skupština raspušta. 

Milenić naglašava da je u periodu od 2008. do 2012. godine, pa i do kraja njegovog mandata, održano tri puta više sednica nego što je zakonom utvrđeni minimum. Smatra da je nakon oktobra 2014. dinamika održavanja sednica lokalnog parlamenta svedena na minimum. Prema njegovim rečima, to je još jedan pokazatelj da je skupština nereprezentativna. 

Ovu tvrdnju Urošević demantuje i kaže da je više sednica lokalnog parlamenta održano u poslednjih godinu dana, nego u prethodne dve godine. Dodaje da je tokom leta napravljena pauza od tri meseca, jer nije bilo materijala da se zakaže sednica i da ne okleva da kada postoji dovoljno materijala zakaže sednicu.

Nekadašnji predsednik Skupštine grada kaže i da na sednicama u proteklih godinu dana izostaju vitalne teme od značaja za funkcionisanje grada. Smatra da se na dnevnom redu nalaze proceduralne i marginalne teme, kao što su izmene i dopune odluka, izbori, imenovanja i odbornička pitanja.

Urošević tvrdi da je to apsolutno netačno. Dodaje da je svaka sendica imala više važnih odluka koje su u tom trenutku bile vrlo značajne, bez kojih bi, da se nisu donele, grad funkcionisao prilično otežano.

“Predsednik gradskog parlamenta se trudi da nastavi koncept vođenja skupštine, koji smo uspostavili on i ja, ali mu to ne može poći za rukom, jer je taj koncept bio napravljen s obzirom na ideju reprezentativnosti i efikasnosti skupštine. Sada kada je on marginalizovani mali partner, koji dobija zadatak od izvršne vlasti, on ne može da podržava reprezentativnost, a želi da nastavi sa onim konceptom uvažavanja skupštine koja je uspostavljena za vreme vladavine Zajendo za Šumadiju”, izjavio je Milenić. 

Naglašava da je zbog toga Urošević često u paradoksalnoj situaciji, da suprotno svojim htenjima, umesto da afirmiše skupštinsko odlučivanje, on zapravo mora da ućutkuje skupštinu da oduzima reč. Milenić kaže da je Milanu Uroševiću praktrično nemoguće da bude dobar predsednik skupštine u situaciji kada su kragujevčani izgubili lokalnu samoupravu. 

Predsednik lokalnog parlamenta kaže da možda više nego njegov prethodnik vodi računa da se ne odluta sa dnevnog reda i poštuje poslovnik, da šefovi odborničkih grupa na vreme budu informisani o tačkama dnevnog reda nastupajućih sednica. Dodaje i da su odbornici svesni da su tačke dnevnog reda ono o čemu se raspravlja i da nema mnogo prostora za demagogiju.

“Neki bi rekli da dosta strogo i rigorozno posežem za kaznama u smislu opomena, izricanja, oduzimanja reči, ali to je ono što meni poslovnik omogućava i to je jedni način da se kontroliše situacija”, rekao je Urošević.

Milenić kaže da su lokalni izbori, bili redovni ili vanredni, dobrodošli, jer su prilika građanima da ponovo ostvare svoje pravo na lokalnu samoupravu i da formiraju parlament, koji će povratiti reprezentativnost i izražavati izbornu volju većine Kragujevčana. Milenić zaključuje i da Kragujevčani stranki Zajedno za Šumadiju nisu nikada na izborima uskratili poverenje.

“Urađeno je mnogo u ovih godinu dana. Očekuje da do aprila, kada se i očekuju lokalni izbori, još mnogo toga bude urađeno, u smislu sanacije tih dugova, reprograma, duga sa Energetikom, možda već do naredne sednice Skupštine grada, reprogram duga sa Elektroprivredom Srbije, kako bi rasteretili budžet”, kaže Urošević. Naglašava da značajnije stvari i ozbiljnije investicije je moguće očekivati tek nakon izbora.