SkverFoto: Pixabay.com - Ilustracija

Čuvajte svoja leđa da vam duže traju

Autor: Srbijanka Stanković
10:00 | Subota, 14 01 2023

“Ispravi se!” – rečenica koju toliko slušamo tokom života, a posebno u mlađem dobu. Ali, uspravno i pravilno držanje je jedan od najvažnijih načina da održimo snažnu i zdravu kičmu.

Nažalost, sve veća upotreba računara, ležerniji načini sedenja na poslu i sedeći način života generalno dovode do pogrešnog položaja kičme i sve većih problema sa leđima i kod mlađih ljudi. Većina nas će doživeti bol u leđima u nekom trenutku u životu, a kako starimo, veća je verovatnoća da ćemo patiti od problema sa istim.

Da biste sačuvali svoja leđa da vam druže traju, pokušajte da primenite neke od ovih saveta. 

Krećite se

Nije važno na koji način to radite, ali ako ste svakodnevno aktivni, pomažete telu u održavaju snage mišića i kostiju, kao i fleksibilnosti. Hodanje je odličan način da uz malo napora održite kičmu u dobrom stanju, dok vežbe istezanja mogu biti posebno korisne za leđa i vrat. Vežbe poput joge i pilatesa takođe su dobar način da ojačate jezgra mišića oko stomaka i donjeg dela leđa koji igraju ključnu ulogu u podršci
kičmi.

Popravite držanje

Da li uhvatite sebe koliko se iskrivite kada ste na poslu ili sedite na kauču kod kuće? Većina ljudi ima izuzetno loše držanje tela, a toga nisu ni svesni. Ako ste ikada bili u prilici da vidite snimak ili skicu kičme, mogli ste da primetite da kičma formira prirodne krivine. Jako je važno da položaj sedenja podržava te krivine. Kada je držanje tela suprotno prirodnoj zakrivljenosti kičme, dolazi do oštećenja na vrlo
osetljivim nervima leđa.

Zato je istezanje važno i hodanje kada god ste u prilici za tim, pa čak I na nekoliko minuta. Na radnom mestu poravnajte sto i kancelarijsku stolicu kako bi ergonomski podržavali kičmu. Za one koji imaju mogućnost rada od kuće, idealno je sedenje na lopti za pilates bar na određeno vreme. Dobro držanje je najvažniji preduslov za zdravu kičmu. 

Pažljivo podižite teške stvari

Nepravilna tehnika dizanja se često navodi kao uzrok povreda leđa. Opasnost raste kako predmet koji se podiže postaje teži, ali čak i oni koji izgledaju lagani mogu uzeti ozbiljan danak kada se podižu u lošem položaju. Na taj način možete ozbiljno oštetiti kičmene diskove I kičmeni zglob. Najbolje je da se savijete u kolenima, a ne u struku, kada pokušavate da podignete nešto teško. Oslonac treba da vam bude na bokovima, a ne na leđima. A ako to nešto teži više od 20% vaše telesne težine, izbegavajte da ga dižete sami, već potražite pomoć nekoga u okolini.

Mislite na stopala

Stopala i stajanje je nešto što često ne povezujemo sa bolovima u leđima, ali nošenje pravilne obuće je ključ za održavanje dobrog držanja tela. Anatomske, udobne cipele koje imaju pravilno raspoređenje jastučiće i luk koji daje oslonac stopalu pružiće telu dobru osnovu koja podržava donji deo leđa i kičmu.

Obuća je posebno važna kod poslova koji zahtevaju dugo stajanje, kao što je rad za pultom, u prodavnici, apoteci ili neki od kućnih poslova, kao što je usisavanje, peglanje. Obezbedite se dobrom opremom koja će vam uštedeti vreme, a jedan od predloga su Philips parne stanice

Dobro sedenje

Donji deo leđa, posebno diskovi u njemu, su pod mnogo većim pritiskom kada sedite. To znači da produženo sedenje može stvoriti ili pogoršati stanje leđa. Ovo može biti veliki problem za one koji rade u kancelarijskom okruženju ili dugo sede za stolom. Prirodna je sklonost pognutosti i naginjanja napred, ali to pojačava pritisak na lumbalnim diskovima. Dobar dizajn kancelarije, pre svega odabir prave kancelarijske stolice ili stavljanje dodatne podrške za leđa na naslon može pomoći da se izbegnu oštećenja diskova.

Pravilno spavanje

Kako biste napravili najbolje za zravlje svoje kičme, potrebno je osmisliti strategiju spavanja koja odgovara vašem tipu telu. To znači da ne može svako spavati na isti način. Jastuk koji podržava prirodnu krivinu vrata je nešto što se preporučuje, iako ne odgovara svima. Položaj u kojem spavate takođe utiče na jastuk koji vam je potreban.

Ako najčešće spavate na boku, potreban vam je deblji jastuk koji osigurava da vam glava i vrat budu pravilno postavljeni u sredini ramena. Visina i širina ramena određuju veličinu jastuka koji daje najbolju podršku leđima. Na primer, osoba sitnije konstitucije će bolje spavati na tanjem jastuku od osobe koja ima široka ramena. Testirajte onaj na kom ćete se osećati najprijatnije. 

Dovoljan unos vode

Dehidracija uzrokuje ukočenost u mišićima, ali i probleme sa kičmenim diskovima koji se nalaze između pršljenova, budući da im je potrebna voda da bi pravilno funkcionisali. Bez dovoljno tečnosti, diskovi se skupljaju, daju manju podršku strukturi kičme i povećavaju verovatnoću da dođe do trenja između kostiju.

Za kraj, pravilna ishrana ima značajnu ulogu u održavanju zdrave kičme. Konzumiranje hrane bogate kalcijumom i esencijalnim hranljivim materijama i vitaminima, sprečiće razvoj najčešćih oštećenja kičme kao što su osteoartritis i osteoporoza. Takođe, održavanje optimalne telesne težine olakšava pritisak na leđa. Zdrava težina u kombinaciji sa kretanjem smanjiće rizike od bolova u leđima bar za 50 odsto.