InfoFoto: Freepik.com - Ilustracija/nikki_meel

Skrivena bolest: Kragujevčanka (42) ustala sa spuštenim kapkom, a onda joj je lekar saopštio strašnu dijagnozu

Autor: InfoKG
11:00 | Sreda, 10 01 2024

„Zaspala sam zdrava i čitava a probudila se sa strašnom glavoboljom. Dok sam još uvek ležala u krevetu osećala sam da me boli samo jedna strana glave i u tom momentu pomislila sam da je od hladnoće. Kada sam ustala i pogledala se u ogledalu shvatila sam da mi je pao kapak. Kako je glavobolja bila bila baš jaka, odlučila sam se da odmah krenem doktoru”, počinje priču za Telegraf Milena.D iz Kragujevca kojoj je u 42. godini otkrivena aneurizma.

Kako objašnjava, imala je česte glavobolje, ali ovog puta intenzitet bola bio jači..

“Iskreno nisam slutila da je nešto ozbiljno dok nisam videla da mi je kapak pao. Kako me je glava nesnosno bolela, odlučila sam da odem kod lekara. Posle silnih pregleda i pretraga, lekar je zatražio magnetnu rezonancu koja je pokazala da imam aneurizmu. Srećom sve se dobro završilo, jer se pojavio simptom a ja sam na vreme stigla i spasila glavu”, objašnjava Milena.

I dok prepričava kako je sve teklo, ne krije da se ne uplaši svaki put kada se seti da je sve moglo da se završi fatalno.

“Imam dve ćerke, jedna ima 11 a druga 9 godina. Ne smem ni zamisliti šta bi bilo da se to desilo. Imala sam visok pritisak, glavobolju, a taj spušteni kapak me je dodatno oterao doktoru. Sve je nekako išlo brzo, i uspeli smo da to okončamo dobro. Kada sve prođe vi tek onda razmišljate šta je sve moglo da se desi u slučaju da zakasni. Oporavak nije bio lagan, ležala sam dugo u bolnici, postepeno se vraćala u normalu zaista je bilo teško. Moj savet je ne igborišite simptome”, poručuje Milena.

Koji su simptomi aneurizme

Prof.dr Lukas Rasulić, neurohirurg UKCS, i predsednik Udruženja neurohirurga Srbije u razgovoru za Telegraf objasnio je da mnogi i ne znaju da imaju aneurizmu.

“Često se ne javljaju signali koji ukazuju na postojanje aneurizme, osim kod simptomatskih varijanti. Na rupturu aneurizme može ukazati glavobolja koju pacijenti opisuju kao naglu i jaku. Sama ruptura kod oko dve trećine pacijenata dovodi do razvoja simptoma, jedna trećina ovakvih pacijenata i ne stiže kod specijaliste, s obzirom na težinu stanja u smislu progresivnog pogoršanja stanja. U takvim situacijama potrebno je izvesti operaciju ili endovaskularnu proceduru koja bi sprečila krvarenje”, kaže profesor Rasulić.

Zlatni standard u dijagnostici aneurizmi je kompjuterizovana tomografija sa angiografijom, izvedena u najkraćem mogućem roku od nastanka simptoma.

“Ova vrsta snimanja prikazuje sve postojeće abnormalnosti na krvnim sudovima mozga, poput aneurizmi, vaskularnih malformacija, ali i opstrukcija ili suženja krvnih sudova mozga, vrata i glave uopšte”, ističe profesor Rasulić.

*Izvor: Telegraf.rs