k2-19

Šta kada se u uslovu za konkurs za posao traži radno iskustvo?

Autor: Snežana Ivanović
19:53 | Utorak, 14 06 2016

Odgovaramo na neka od vaših pitanja. 

Upravo završili školovanje, nemate ili pak imate sasvim malo radnog iskustva, pronašli ste oglas za posao, koji je potpuno ostvarenje vaših snova, ali je i uslov minimum nekoliko godina radnog iskustva... Šta tada?

Najčešće me pitaju: „Kako da pronađem posao kada svi traže radno iskustvo?“

Najpre treba naglsiti da ne stoji baš u svakom oglasu za posao ova klauzula. Negde je čak naglašeno da: „iskustvo nije potrebno“. Negde pak, stoji: „sa ili bez radnog iskustva“. Što znači da postoje i firme, koje čak više vole da „dobiju“ osobu bez iskustva, jer će je lakše „oblikovati“ prema svojim potrebama i načinu rada. Činjenica je da je lakše nekoga naučiti da pravilno radi kada od početka krene sa korisnim instrukcijama kako se ispravno obavlja neki posao, nego osobu koja je već naučena da radi na određeni, drugačiji ili kako pojedine firme mogu smatrati na „pogrešan“ način. Znatno je teže ispravljati osobu koja je već naviknuta da radi po jednom sistemu, da „sada“ obavlja svoje radne operacije onako kako to novi poslodavac očekuje. Navika je čudo i znatno je teže promeniti je, nego iznova naučiti. Dakle, dosta poslodavaca, čak više voli osobe bez iskustva.

Činjenica je takođe da nam nekako „bode oči“ uslov npr: „Neophodno iskustvo od minimum 5 godina“, pa smatramo da je u pitanju diskriminacija i odmah se zapitamo „Kako da dobijemo radno iskustvo ako nam niko ne pruži šansu?“

Kako to inače biva, često zaboravimo da izuzetak ne čini pravilo, a ovde je baš to slučaj.

Možda želite da radite u nekoj određenoj firmi, ali je uslov za konkurs „minimum par godina radnog iskustva u sličnim ili istim poslovima“. U tom slučaju, najbolje je da ga najpre steknete u firmama koje nemaju ovaj uslov i tako kasnije povećate sebi šansu da dođete do tog zaposlenja, a ko zna možda vam se dopadne rad u firmi gde ste se zaposlili pa odlučite da tu i ostanete i učinite da uz vas, ona postane još bolja i uspešnija.
Međutim, nije loše ni pokušati.

Ako ipak, budete konkurisali za raspisani oglas, vas najverovatnije neće primiti. Ali obratite pažnju: NAJVEROVATNIJE. Što ne znači da vas sigurno neće primiti, već da su šanse da budete primljeni veoma male. Kada govorim „najverovatnije“ obožavam da upotrebim srazmeru, pa recimo neka su šanse 97:3, ali ako imate samo 3% šanse imate i izgleda da bilo šta uradite u životu, zgrabite je. Ovo je veliki procenat. Dakle ako imate ikakvu, pa i minimalnu šansu za uspeh, pokušajte!

Dakle šta sve spada u datih 3% šanse?

Prvo, možda im se niko neće javiti po oglasu, pa se tih minimalnih 3% odmah pretvara u ogromnih 100%.

Zatim, može se dogoditi, da osobe koje su se javile, takodje nemaju iskustva, pa su vam podjednake šanse kao i ostalima dakle 50:50, što nije nikako malo.

Takođe se može dogoditi da osobe koje imaju željeno iskustvo, nemaju dovoljno harizme, ili da se jednostavno ne dopadaju poslodavcu, pa se mogu lako odlučiti za vas.

Isto tako, velike su šanse, da onog momenta kada se pojavite zasenite konkurenciju pa vas mogu angažovati, bez obzira na to šta im je bilo u planu.

Sa druge strane, možete im biti šarmantni i simpatični, pa ako i pronađu osobu koja je za njih idealna, mogu se ipak odlučiti da vama daju šansu, ali na nekoj drugoj poziciji, čisto da bi proverili da li su njihova predviđanja istinita i eto šanse da dobijete posao...

Slično tome, može se dogoditi da su odabrali „idealnu“ osobu sa iskustvom, ali da je ona dobila bolju ponudu i odustala, a vi ste bili idealna druga prilika puna entuzijazma, pa vas ipak pozovu...
Mnogo je razloga zašto posoji šansa (iako mala) da ipak dobijete posao.

Kada sagledamo iz ovog ugla, shvatamo, da naznačeni preduslov i šansa od 3% uopšte nije zanemarljiva pa se vredi potruditi i konkurisati.

Šta dobijete ako konkurišete:

Ovo je ujedno odlična šansa i prilika da „vežbate“ pisanje CV-a i Motivacionog pisma, možda čak i nastup prilikom razgovora i da uočite nedostatke te ih korigujete za sledeću priliku. Ništa nije tako delotvorno kao vežba. Ako ste ipak odbijeni, to vas neće „zaboleti“, jer ste unapred znali da su vam šanse male i da „najverovatnije“ nećete biti primljeni.

Ali kako konkurisati?

OK u ovom trenutku, možda nemate radno, ali verovatno imate bilo kakvo iskustvo, recimo: u drugim ali sličnim oblastima, kroz stručnu praksu, projekte, seminarske ili stručne radove koje ste radili tokom školovanja, kroz volonterski ili samostalni rad... Da biste povećali šansu da vas pozovu na razgovor, u CV-u ili motivacionom pismu dobro je napomenuti sve slične poslove koje ste do tada radili. Ovde treba biti „otvorenog uma“ i istaći sve što ima bilo kakvih dodirnih tačaka sa znanjem ili iskustvom koje posedujete, a možete ga iskoristiti na poslu.

Ipak treba imati na umu da ovakav uslov uglavnom daju firme koje su zatrpane poslom pa najverovatnije nemaju vremena da obučavaju mlade i neiskusne kadrove, te bi se radije opredelili za one koji zaista imaju iskustva.

Dakle mnogo je lakše nego što u prvi mah izgleda.

Ako imate pitanja vezanih za zapošljavanje ili sam posao, budite slobodni da ih postavite putem e-maila: knjiga.kakodoposla@gmail.com 

Čitamo se uskoro.

Snežana Ivanović, autor priručnika
„Život je lep – Uputstvo za upotrebu – Kako do posla“